Вазунген-Амт Занд

Координати: 50°40′01″N 10°22′01″E / 50.667° СГШ; 10.367° ИГД / 50.667; 10.367
Од Википедија — слободната енциклопедија

Вазунген-Амт Занд (германски: Wasungen-Amt Sand) — општинска заедница во округот Шмалкалден-Мајнинген, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Вазунген.

Општинската заедница Вазунген-Амт Занд се состои од следниве општини:

  1. Фриделсхаузен
  2. Мемелс
  3. Швалунген
  4. Вазунген

50°40′01″N 10°22′01″E / 50.667° СГШ; 10.367° ИГД / 50.667; 10.367