Вазунген-Амт Занд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Вазунген-Амт Занд (германски: Wasungen-Amt Sand) е општинска заедница во округот Шмалкалден-Мајнинген, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Вазунген.

Општинската заедница Вазунген-Амт Занд се состои од следниве општини:

 1. Фриделсхаузен
 2. Химпферсхаузен
 3. Мемелс
 4. Мецелс
 5. Епферсхаузен
 6. Швалунген
 7. Унтеркац
 8. Ванс
 9. Валбах
 10. Валдорф
 11. ВазунгенКоординати: 50°40′01″ СГШ; 10°22′01″ ИГД / 50.667° СГШ; 10.367° ИГД / 50.667; 10.367