Опург (општинска заедница)

Координати: 50°42′00″N 11°39′00″E / 50.700° СГШ; 11.650° ИГД / 50.700; 11.650
Од Википедија — слободната енциклопедија

Опург (германски: Oppurg) — општинска заедница во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во општината Опург.

Општинската заедница Опург се состои од следниве општини:

 1. Боделвиц
 2. Дебриц
 3. Гертевиц
 4. Гробенгеројт
 5. Лангенорла
 6. Лаусниц
 7. Нимриц
 1. Оберопург
 2. Опург
 3. Квашвиц
 4. Золквиц
 5. Вајра
 6. Вернбург

50°42′00″N 11°39′00″E / 50.700° СГШ; 11.650° ИГД / 50.700; 11.650