Вартбург (округ)

Координати: 50°55′N 10°15′E / 50.92° СГШ; 10.25° ИГД / 50.92; 10.25
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вартбург
Wartburgkreis

округ
Земја Германија
ПокраинаТирингија
СедиштеБад Залцунген
Површина
 • Вкупна1,305 км2 (0,504 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно159.937
 • Густина120,000/км2 (320,000/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.WAK, SLZ
Мреж. местоwartburgkreis.de

Вартбург (германски: Wartburgkreis) — округ во западниот дел на Тирингија, Германија. Соседни окрузи се (од север надесно) Унштрут-Хајних, Гота, Шмалкалден-Мајнинген и окрузите Фулда, Херсфелд-Ротенбург и Вера-Мајснер во Хесен. Слободниот град Ајзенах е скоро целосно опкружен од округот.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот бил создаден во 1994 со спојување на претходните окрузи Ајзенах и Бад Залцунген и неколку општини од округот Бад Лангензалца. Градот Ајзенах бил изземен од округот во 1998 и стана слободен град.

Округот е именуван по Вартбург, замок близу Ајзенах кој е познат како резиденција на Лудвиг, ландгроф на Тирингија и неговата жена, Света Елизабета од Унгарија и како место каде се засолнил Мартин Лутер во 1521.

Географија[уреди | уреди извор]

Приемната зграда на железничката станица Герстунген

Округот се наоѓа на подрачјето во Тириншката Шума, вклучувајќи го националниот парк Хајних. Главна река во округот е Вера.

Грб[уреди | уреди извор]

Грб Грбот комбинира симболи на историски држави кои постоеле на територијата. Во горниот лев дел и долниот десен дел е лавот на војводите од Тирингија, кокошката во горниот десен дел се однесува на грофовите Хенеберг и црниот крст во долниот лев дел е симбол на царската опатија и државата Фулда.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Слободни градови Слободни општини
 1. Бад Залцунген
 2. Бад Либенштајн
 3. Гајза
 4. Калтенордхајм
 5. Рула
 6. Трефурт
 7. Фаха
 1. Бархфелд-Имелборн
 2. Бутлар
 3. Дидорф
 4. Емпфертсхаузен
 5. Етенхаузен на Зул
 6. Фрауензе
 7. Герстенгрунд
 8. Герстунген
 9. Херзелберг-Хајних
 10. Крајенбергемајнде
 1. Лајмбах
 2. Маркзул
 3. Моргрунд
 4. Шлајд
 5. Зебах
 6. Тифенорт
 7. Унтербрајцбах
 8. Волфсбург-Ункерода
 9. Вута-Фарнрода
Општински заедници
 1. Берка/Вера1, 2
 2. Данкмарсхаузен
 3. Дипах
 4. Гросензе
 1. Брунхартсхаузен
 2. Дермбах1
 3. Најдхартсхаузен
 4. Ехзен
 5. Штатленгсфелд2
 6. Урнсхаузен
 7. Вајлар
 8. Визентал
 9. Цела/Рен
 1. Берка фор дем Хајних1
 2. Бишофрода
 3. Кројцбург2
 4. Ебенсхаузен
 5. Франкенрода
 6. Халунген
 7. Ифта
 8. Краутхаузен
 9. Лаутербах
 10. Мила
 11. Наца
1седиште на општинската заедница;2град

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

50°55′N 10°15′E / 50.92° СГШ; 10.25° ИГД / 50.92; 10.25