Лајмбах (Тирингија)

Координати: 50°49′0″N 10°11′59″E / 50.81667° СГШ; 10.19972° ИГД / 50.81667; 10.19972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лајмбах
Лајмбах
Лајмбах
Лајмбах
Лајмбах (Тирингија) во рамките на Германија
Лајмбах (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Градоначалник Херман Геринг
Основни податоци
Површина 8,63 км2
Надм. височина 247 м
Население 1.725 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 200 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36433
Повик. бр. 03695
Местоположба на Лајмбах во рамките на округот Вартбург
Карта
Карта
Координати 50°49′0″N 10°11′59″E / 50.81667° СГШ; 10.19972° ИГД / 50.81667; 10.19972

Лајмбах ({германски: Leimbach) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)