Прејди на содржината

Бишофрода

Координати: 51°3′26″N 10°21′50″E / 51.05722° СГШ; 10.36389° ИГД / 51.05722; 10.36389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бишофрода
Традиционална куќа во Бишофрода
Традиционална куќа во Бишофрода
Традиционална куќа во Бишофрода
Грб на Бишофрода
Бишофрода во рамките на Германија
Бишофрода
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Општ. заед. Хајних-Вератал
Основни податоци
Површина 10,04 км2
Надм. височина 225 м
Население 642 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 99826
Повик. бр. 036924
Портал www.vg-mihla.de
Местоположба на Бишофрода во рамките на округот Вартбург
Карта
Карта
Координати 51°3′26″N 10°21′50″E / 51.05722° СГШ; 10.36389° ИГД / 51.05722; 10.36389

Бишофрода (германски: Bischofroda) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)