Крајенбергемајнде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крајенбергемајнде
Крајенбергемајнде is located in Германија
Крајенбергемајнде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Градоначалник Дорен Штаухе
Основни податоци
Површина 31,55 км2
Надм. височина 250 м
Население 5.044 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 160 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36460
Повик. бр. 036963
Местоположба на Крајенбергемајнде во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 50°50′N 10°6′E / 50.833° СГШ; 10.100° ИГД / 50.833; 10.100Координати: 50°50′N 10°6′E / 50.833° СГШ; 10.100° ИГД / 50.833; 10.100

Крајенбергемајнде (германски: Krayenberggemeinde) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија. Била именувана по ридот Крајенберг. Била создадена на 31 декември 2013 со спојување на поранешните општини Дорндорф и Меркерс-Кизелбах.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)