Фаха

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фаха
Грб на Фаха
Фаха is located in Германија
Фаха
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Градски единици 18
Градоначалник Мартин Милер (ДХС)
Основни податоци
Површина 44,41 км2
Надм. височина 223 м
Население 5.055 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 114 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36404
Повик. бр. 036962
Портал www.vacha.de
Местоположба на градот Фаха во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 50°49′44″N 10°1′17″E / 50.82889° СГШ; 10.02139° ИГД / 50.82889; 10.02139Координати: 50°49′44″N 10°1′17″E / 50.82889° СГШ; 10.02139° ИГД / 50.82889; 10.02139

Фаха (германски: Vacha) — град во округот Вартбург, во Тирингија, Германија. Се наоѓа на реката Вера, 15 километри западно од Бад Залцунген и 23 километри источно од Бад Херсфелд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)