Прејди на содржината

Тифенорт

Координати: 50°49′59″N 10°10′0″E / 50.83306° СГШ; 10.16667° ИГД / 50.83306; 10.16667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тифенорт
Црква во Тифенорт
Црква во Тифенорт
Црква во Тифенорт
Грб на Тифенорт
Тифенорт во рамките на Германија
Тифенорт
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Градоначалник Ханс-Георг Хитер (ДХС)
Основни податоци
Површина 34,71 км2
Надм. височина 240 м
Население 4.194  (31 декември 2006)
 - Густина 121 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36469
Повик. бр. 03695
Портал www.tiefenort.de
Местоположба на Тифенорт во рамките на округот Вартбург
Карта
Карта
Координати 50°49′59″N 10°10′0″E / 50.83306° СГШ; 10.16667° ИГД / 50.83306; 10.16667

Тифенорт (германски: Tiefenort) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија. Се наоѓа на реката Вера, 5 километри западно од Бад Залцунген и 8 километри источно од Фаха.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]