Етенхаузен на Зул

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Етенхаузен на Зул
Етенхаузен на Зул is located in Германија
Етенхаузен на Зул
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Градоначалник Ренате Лемерхирт (ДХС)
Основни податоци
Површина 5,37 км2
Надм. височина 277 м
Население 485  (30 јуни 2006)
 - Густина 90 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 99819
Повик. бр. 036925
Местоположба на Етенхаузен на Зул во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 50°52′50″N 10°13′53″E / 50.88056° СГШ; 10.23139° ИГД / 50.88056; 10.23139Координати: 50°52′50″N 10°13′53″E / 50.88056° СГШ; 10.23139° ИГД / 50.88056; 10.23139

Етенхаузен на Зул (германски: Ettenhausen an der Suhl) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]