Вута-Фарнрода

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вута-Фарнрода
Грб на Вута-Фарнрода
Вута-Фарнрода is located in Германија
Вута-Фарнрода
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Градоначалник Торстен Гис (СДП)
Основни податоци
Површина 36,55 км2
Надм. височина 232−470 м
Население 6.278 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 172 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 99848
Повик. бр. 036921
Портал www.wutha-farnroda.de
Местоположба на Вута-Фарнрода во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 50°56′48″N 10°23′41″E / 50.94667° СГШ; 10.39472° ИГД / 50.94667; 10.39472Координати: 50°56′48″N 10°23′41″E / 50.94667° СГШ; 10.39472° ИГД / 50.94667; 10.39472

Вута-Фарнрода (германски: Wutha-Farnroda) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)