Фрауензе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фрауензе
Грб на Фрауензе
Фрауензе is located in Германија
Фрауензе
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Градоначалник Рудолф Рајциг (СДП)
Основни податоци
Површина 19,26 км2
Надм. височина 280 м
Население 949  (31 декември 2006)
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36460
Повик. бр. 036963
Местоположба на Фрауензе во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 50°52′59″N 10°7′59″E / 50.88306° СГШ; 10.13306° ИГД / 50.88306; 10.13306Координати: 50°52′59″N 10°7′59″E / 50.88306° СГШ; 10.13306° ИГД / 50.88306; 10.13306

Фрауензе (германски: Frauensee) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]