Наца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Наца
Црква во Наца
Црква во Наца
Наца is located in Германија
Наца
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Општ. заед. Хајних-Вератал
Градоначалник Хилмар Кап
Основни податоци
Површина 12,71 км2
Надм. височина 250 м
Население 542 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 99826
Повик. бр. 036924
Портал www.vg-mihla.de
Местоположба на Наца во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 51°6′0″N 10°20′0″E / 51.10000° СГШ; 10.33333° ИГД / 51.10000; 10.33333Координати: 51°6′0″N 10°20′0″E / 51.10000° СГШ; 10.33333° ИГД / 51.10000; 10.33333

Наца (германски: Nazza) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)