Прејди на содржината

Дермбах

Координати: 50°42′59″N 10°7′11″E / 50.71639° СГШ; 10.11972° ИГД / 50.71639; 10.11972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дермбах
Црква во Дермбах
Црква во Дермбах
Црква во Дермбах
Грб на Дермбах
Дермбах во рамките на Германија
Дермбах
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Општ. заед. Дермбах
Градоначалник Герхард Руперт (ДХС)
Основни податоци
Површина 23,43 км2
Надм. височина 370 м
Население 7.277 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 311 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36463–36466
Повик. бр. 036964
Портал www.dermbach.net
Местоположба на Дермбах во рамките на округот Вартбург
Карта
Карта
Координати 50°42′59″N 10°7′11″E / 50.71639° СГШ; 10.11972° ИГД / 50.71639; 10.11972

Дермбах (германски: Dermbach) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)