Дидорф (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дидорф
Црква во Дидорф
Црква во Дидорф
Дидорф (Тирингија) is located in Германија
Дидорф (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Градоначалник Ралф Матес (СлДП)
Основни податоци
Површина 4,75 км2
Надм. височина 400 м
Население 394  (31 декември 2006)
 - Густина 83 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36452
Повик. бр. 036966
Портал bohmedv.diedorf.de
Местоположба на Дидорф во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 50°39′42″N 10°7′28″E / 50.66167° СГШ; 10.12444° ИГД / 50.66167; 10.12444Координати: 50°39′42″N 10°7′28″E / 50.66167° СГШ; 10.12444° ИГД / 50.66167; 10.12444

Дидорф (германски: Diedorf) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]