Прејди на содржината

Бутлар

Координати: 50°45′32″N 9°57′15″E / 50.75889° СГШ; 9.95417° ИГД / 50.75889; 9.95417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бутлар
Црква во Бутлар
Црква во Бутлар
Црква во Бутлар
Бутлар во рамките на Германија
Бутлар
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Градоначалник Роза Кинд (ДХС)
Основни податоци
Површина 21,27 км2
Надм. височина 260 м
Население 1.255 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36419
Повик. бр. 036967
Местоположба на Бутлар во рамките на округот Вартбург
Карта
Карта
Координати 50°45′32″N 9°57′15″E / 50.75889° СГШ; 9.95417° ИГД / 50.75889; 9.95417

Бутлар (германски: Buttlar) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)