Шлајд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шлајд
Поглед кон Шлајд
Поглед кон Шлајд
Шлајд во рамките на Германија
Шлајд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Градоначалник Уве Роте
Основни податоци
Површина 30,39 км2
Надм. височина 300 м
Население 1.027 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36419
Повик. бр. 036967
Местоположба на Шлајд во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 50°42′0″N 9°58′0″E / 50.70000° СГШ; 9.96667° ИГД / 50.70000; 9.96667Координати: 50°42′0″N 9°58′0″E / 50.70000° СГШ; 9.96667° ИГД / 50.70000; 9.96667

Шлајд (германски: Schleid) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)