Зебах (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зебах
Поглед на Зебах
Поглед на Зебах
Грб на Зебах
Зебах (Тирингија) is located in Германија
Зебах (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Градоначалник Курт Кестнер (ДХС)
Основни податоци
Површина 3,62 км2
Надм. височина 350 м
Население 1.782 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 492 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 99846
Повик. бр. 036929
Местоположба на Зебах во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 50°54′53″N 10°25′16″E / 50.91472° СГШ; 10.42111° ИГД / 50.91472; 10.42111Координати: 50°54′53″N 10°25′16″E / 50.91472° СГШ; 10.42111° ИГД / 50.91472; 10.42111

Зебах (германски: Seebach) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)