Визентал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Визентал

Wiesenthal

Поглед кон Визентал
Поглед кон Визентал
Визентал во рамките на Германија
Визентал
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Општ. заед. Дермбах
Основни податоци
Површина 13,57 км2
Надм. височина 380 м
Население 735 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36466
Повик. бр. 036964
Портал wiesenthal.info
Местоположба на Визентал во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 50°42′0″N 10°10′0″E / 50.70000° СГШ; 10.16667° ИГД / 50.70000; 10.16667Координати: 50°42′0″N 10°10′0″E / 50.70000° СГШ; 10.16667° ИГД / 50.70000; 10.16667

Визентал (германски: Wiesenthal) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)