Ехзен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ехзен
Грб на Ехзен
Ехзен is located in Германија
Ехзен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Општ. заед. Дермбах
Градоначалник Бригите Вајнерт
Основни податоци
Површина 12,49 км2
Надм. височина 400 м
Население 598 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36404
Повик. бр. 036965
Портал www.oechsen.de
Местоположба на Ехзен во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 50°45′0″N 10°4′0″E / 50.75000° СГШ; 10.06667° ИГД / 50.75000; 10.06667Координати: 50°45′0″N 10°4′0″E / 50.75000° СГШ; 10.06667° ИГД / 50.75000; 10.06667

Ехзен (германски: Oechsen) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)