Гросензе (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гросензе
Гросензе (Тирингија) is located in Германија
Гросензе (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Општ. заед. Берка/Вера
Градоначалник Дитер Плацдаш
Основни податоци
Површина 3,27 км2
Надм. височина 236 м
Население 187 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 99837
Повик. бр. 036922
Местоположба на Гросензе во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 50°55′59″N 9°58′0″E / 50.93306° N; 9.96667° E / 50.93306; 9.96667Координати: 50°55′59″N 9°58′0″E / 50.93306° N; 9.96667° E / 50.93306; 9.96667

Гросензе (германски: Großensee) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)