Берка/Вера (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Берка/Вера (германски: Berka/Werra) — општинска заедница во округот Вартбург, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Берка/Вера.

Општинската заедница Берка/Вера се состои од следниве општини:

  1. Берка/Вера
  2. Данкмарсхаузен
  3. Дипах
  4. Гросензе

Координати: 50°56′22″N 10°04′12″E / 50.93944° СГШ; 10.07000° ИГД / 50.93944; 10.07000