Прејди на содржината

Вајмар (округ)

Координати: 51°00′N 11°25′E / 51.0° СГШ; 11.42° ИГД / 51.0; 11.42
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вајмар
Landkreis Weimarer Land

округ
Земја Германија
ПокраинаТирингија
СедиштеАполда
Површина
 • Вкупна803 км2 (310 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно82.291
 • Густина100/км2 (270/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.AP, APD
Мреж. местоwww.weimarer-land.de

Вајмар (германски: Weimarer Land) — округ во источниот дел на Тирингија, Германија. Соседни окрузи се (од североисток надесно) округот Бургенланд во Саксонија-Анхалт, округот Зале-Холцланд и слободниот град Јена, округот Залфелд-Рудолштат, Илм и слободниот град Ерфурт. Слободниот град Вајмар е целосно опкружен од округот.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот потекнува од Großkreis Weimar, кој бил создаден во 1922 откако била создадена сојузната покраина Тирингија. Двата града Вајмар и Аполда не биле дел од округот. Во 1952, округот бил поделен на два дела - Вајмар и Аполда. Во 1994, двата дела биле споени повторно, меѓутоа не била целосно опфатена територијата од пред 1952.

Географија[уреди | уреди извор]

Брана

Главна река во округот е Илм. На југ се ридовите на Тириншката Шума, вклучувајќи ја највисоката точка Riechheimer Berg со 511 метри надморска височина. На север од округот теренот е помалку ридест. Во овој дел се наоѓа најниската точка со 120 метри, на вливот на реките Илм и Зале. Близу Бад Залца почнува винската патека Зале-Унштрут, каде винокултурата во округот има традиција повеќе од 800 години.

Грб[уреди | уреди извор]

Грб Грбот покажува симболи на историските држави на територијата на округот. Лавот на десната половина стои за војводите на Саксо-Вајмар-Ајзенах, горниот лев дел го прикажува Тркалото на Мајнц, а трите јаболка се симболот на Аполда и биле користени во грбот на владетелите на Аполда. Грбот бил донесен на 24 ноември 1994.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Слободни градови Слободни општини
 1. Аполда
 2. Бад Берка
 3. Бад Зулца
 4. Бланкенхајн
 1. Еберштет
 2. Гросхеринген
 3. Илмтал-Вински Пат
 4. Кедерич
 5. Кромсдорф
 6. Нидертребра
 7. Обертребра
 8. Ранштет
 9. Залеплате
 10. Шмидехаузен
Општински заедници
 1. Бехштетштрас
 2. Дасдорф на Берге
 3. Хопфгартен
 4. Исерода1
 5. Менхенхолцхаузен
 6. Нидерцимерн
 7. Нора
 8. Отштет на Берге
 9. Тројштет
 1. Хоенфелден
 2. Клетбах
 3. Кранихфелд1, 2
 4. Науендорф
 5. Ритерсдорф
 6. Тондорф
 1. Бухфарт
 2. Дебричен
 3. Франкендорф
 4. Гросшвабхаузен
 5. Хамерштет
 6. Хечбург
 7. Капелендорф
 8. Килијансрода
 9. Клајншвабхаузен
 10. Ленштет
 11. Магдала2
 12. Мехелрода
 13. Мелинген1
 14. Етерн
 15. Умпферштет
 16. Фолерсрода
 17. Вигендорф
 1. Балштет
 2. Берлштет1
 3. Бутелштет2
 4. Етерсбург
 5. Грособринген
 6. Хајхелхајм
 7. Клајнобринген
 8. Краутхајм
 9. Лојтентал
 10. Нојмарк2
 11. Рамсла
 12. Рорбах
 13. Заксенхаузен
 14. Шверштет
 15. Фипахеделхаузен
 16. Волсборн
1седиште на општинската заедница;2град

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

51°00′N 11°25′E / 51.0° СГШ; 11.42° ИГД / 51.0; 11.42