Нојмарк (Тирингија)

Координати: 51°4′48″N 11°14′52″E / 51.08000° СГШ; 11.24778° ИГД / 51.08000; 11.24778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојмарк
Градската црква во Нојмарк
Градската црква во Нојмарк
Градската црква во Нојмарк
Грб на Нојмарк
Нојмарк (Тирингија) во рамките на Германија
Нојмарк (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Нордкрајс Вајмар
Градоначалник Роналд Рунге
Основни податоци
Површина 8,64 км2
Надм. височина 193 м
Население 477 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99439
Повик. бр. 036452
Портал www.vg-berlstedt.de
Местоположба на Нојмарк во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 51°4′48″N 11°14′52″E / 51.08000° СГШ; 11.24778° ИГД / 51.08000; 11.24778

Нојмарк (германски: Neumark) — град во округот Вајмар, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа 20 километри североисточно од Ерфурт и 12 километри северозападно од Вајмар.

По бројот на жители, градот претставува втор најмал град во Германија, зад Арнис во Шлезвиг-Холштајн.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)