Клетбах

Координати: 50°54′51″N 11°9′0″E / 50.91417° СГШ; 11.15000° ИГД / 50.91417; 11.15000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Клетбах
Црква во Клетбах
Црква во Клетбах
Црква во Клетбах
Грб на Клетбах
Клетбах во рамките на Германија
Клетбах
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Кранихфелд
Градоначалник Ралф Трибел
Основни податоци
Површина 15,23 км2
Надм. височина 385 м
Население 1.289 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 85 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99102
Повик. бр. 036209
Портал www.klettbach.de
Местоположба на Клетбах во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 50°54′51″N 11°9′0″E / 50.91417° СГШ; 11.15000° ИГД / 50.91417; 11.15000

Клетбах (германски: Klettbach) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)