Клајнобринген

Координати: 51°1′57″N 11°18′39″E / 51.03250° СГШ; 11.31083° ИГД / 51.03250; 11.31083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Клајнобринген
Црква во Клајнобринген
Црква во Клајнобринген
Црква во Клајнобринген
Клајнобринген во рамките на Германија
Клајнобринген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Нордкрајс Вајмар
Градоначалник Герхард Шауерхамер
Основни податоци
Површина 3,11 км2
Надм. височина 290 м
Население 291  (31 декември 2006)
 - Густина 94 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99439
Повик. бр. 03643
Портал www.vg-buttelstedt.de
Местоположба на Клајнобринген во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 51°1′57″N 11°18′39″E / 51.03250° СГШ; 11.31083° ИГД / 51.03250; 11.31083

Клајнобринген (германски: Kleinobringen) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]