Умпферштет

Координати: 50°58′37″N 11°24′46″E / 50.97694° СГШ; 11.41278° ИГД / 50.97694; 11.41278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Умпферштет
Црква во Умпферштет
Црква во Умпферштет
Црква во Умпферштет
Грб на Умпферштет
Умпферштет во рамките на Германија
Умпферштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Мелинген
Градоначалник Јирген Фогел
Основни податоци
Површина 7,39 км2
Надм. височина 270 м
Население 638 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 86 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99441
Повик. бр. 03643
Портал www.umpferstedt.de
Местоположба на Умпферштет во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 50°58′37″N 11°24′46″E / 50.97694° СГШ; 11.41278° ИГД / 50.97694; 11.41278

Умпферштет (германски: Umpferstedt) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)