Мехелрода

Координати: 50°54′40″N 11°22′42″E / 50.91111° СГШ; 11.37833° ИГД / 50.91111; 11.37833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мехелрода
Црква во Мехелрода
Црква во Мехелрода
Црква во Мехелрода
Мехелрода во рамките на Германија
Мехелрода
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Мелинген
Градоначалник Волфганг Прабел
Основни податоци
Површина 4,36 км2
Надм. височина 345 м
Население 263 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99441
Повик. бр. 036453
Местоположба на Мехелрода во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 50°54′40″N 11°22′42″E / 50.91111° СГШ; 11.37833° ИГД / 50.91111; 11.37833

Мехелрода (германски: Mechelroda) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)