Тројштет

Координати: 50°56′20″N 11°14′42″E / 50.93889° СГШ; 11.24500° ИГД / 50.93889; 11.24500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тројштет
Црква во Тројштет
Црква во Тројштет
Црква во Тројштет
Грб на Тројштет
Тројштет во рамките на Германија
Тројштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Граметал
Градоначалник Петра Квит
Основни податоци
Површина 9,28 км2
Надм. височина 354 м
Население 203  (31 декември 2006)
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99438
Повик. бр. 03643
Портал www.vg-grammetal.de/
Местоположба на Тројштет во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 50°56′20″N 11°14′42″E / 50.93889° СГШ; 11.24500° ИГД / 50.93889; 11.24500

Тројштет (германски: Troistedt) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]