Прејди на содржината

Гросшвабхаузен

Координати: 50°56′16″N 11°29′12″E / 50.93778° СГШ; 11.48667° ИГД / 50.93778; 11.48667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гросшвабхаузен
Црква во Гросшвабхаузен
Црква во Гросшвабхаузен
Црква во Гросшвабхаузен
Гросшвабхаузен во рамките на Германија
Гросшвабхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Мелинген
Градоначалник Ханс-Јирген Шафарцик
Основни податоци
Површина 12,16 км2
Надм. височина 319 м
Население 1.050 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 86 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99441
Повик. бр. 036454
Портал www.grossschwabhausen.de
Местоположба на Гросшвабхаузен во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 50°56′16″N 11°29′12″E / 50.93778° СГШ; 11.48667° ИГД / 50.93778; 11.48667

Гросшвабхаузен (германски: Großschwabhausen) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. На 1 декември 2007, поранешната општина Холштет била припоена кон Гросшвабхаузен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)