Дебричен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дебричен
Авионски поглед кон Дебричен
Авионски поглед кон Дебричен
Авионски поглед кон Дебричен
Дебричен во рамките на Германија
Дебричен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Мелинген
Градоначалник Сузан Херл
Основни податоци
Површина 8,33 км2
Надм. височина 355 м
Население 230 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99441
Повик. бр. 036454
Местоположба на Дебричен во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 50°55′9″N 11°28′36″E / 50.91917° СГШ; 11.47667° ИГД / 50.91917; 11.47667Координати: 50°55′9″N 11°28′36″E / 50.91917° СГШ; 11.47667° ИГД / 50.91917; 11.47667

Дебричен (германски: Döbritschen) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)