Прејди на содржината

Хопфгартен (Тирингија)

Координати: 50°59′11″N 11°13′15″E / 50.98639° СГШ; 11.22083° ИГД / 50.98639; 11.22083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хопфгартен
Црква во Хопфгартен
Црква во Хопфгартен
Црква во Хопфгартен
Хопфгартен (Тирингија) во рамките на Германија
Хопфгартен (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Граметал
Градоначалник Роланд Бодехтел (СДП)
Основни податоци
Површина 9,09 км2
Надм. височина 235 м
Население 637  (31 декември 2006)
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99428
Повик. бр. 03643
Портал Општина Хопфгартен
Местоположба на Хопфгартен во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 50°59′11″N 11°13′15″E / 50.98639° СГШ; 11.22083° ИГД / 50.98639; 11.22083

Хопфгартен (германски: Hopfgarten) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]