Менхенхолцхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Менхенхолцхаузен
Црква во Менхенхолцхаузен
Црква во Менхенхолцхаузен
Црква во Менхенхолцхаузен
Менхенхолцхаузен во рамките на Германија
Менхенхолцхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Граметал
Градоначалник Вернер Нолте
Основни податоци
Површина 19,38 км2
Надм. височина 260 м
Население 1.654  (31 декември 2006)
 - Густина 85 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99198
Повик. бр. 036203 и 036209 Хајн
Портал www.vg-grammetal.de
Местоположба на Менхенхолцхаузен во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 50°58′8″N 11°9′16″E / 50.96889° СГШ; 11.15444° ИГД / 50.96889; 11.15444Координати: 50°58′8″N 11°9′16″E / 50.96889° СГШ; 11.15444° ИГД / 50.96889; 11.15444

Менхенхолцхаузен (германски: Mönchenholzhausen) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]