Нидертребра

Координати: 51°4′12″N 11°35′5″E / 51.07000° СГШ; 11.58472° ИГД / 51.07000; 11.58472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нидертребра
Црква во Нидертребра
Црква во Нидертребра
Црква во Нидертребра
Нидертребра во рамките на Германија
Нидертребра
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Бад Зулца
Градоначалник Мартин Тремел
Основни податоци
Површина 8,98 км2
Надм. височина 138 м
Население 763 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 85 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99518
Повик. бр. 036461
Портал www.bad-sulza.de
Местоположба на Нидертребра во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 51°4′12″N 11°35′5″E / 51.07000° СГШ; 11.58472° ИГД / 51.07000; 11.58472

Нидертребра (германски: Niedertrebra) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)