Дасдорф на Берге

Координати: 51°3′50″N 11°20′33″E / 51.06389° СГШ; 11.34250° ИГД / 51.06389; 11.34250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дасдорф на Берге
Црква во Дасдорф на Берге
Црква во Дасдорф на Берге
Црква во Дасдорф на Берге
Дасдорф на Берге во рамките на Германија
Дасдорф на Берге
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Граметал
Градоначалник Матијас Шајт
Основни податоци
Површина 2,84 км2
Надм. височина 279 м
Население 247  (31 декември 2006)
 - Густина 87 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99428
Повик. бр. 03643
Портал www.weimar-umland.de/vggrammetal
Местоположба на Дасдорф на Берге во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 51°3′50″N 11°20′33″E / 51.06389° СГШ; 11.34250° ИГД / 51.06389; 11.34250

Дасдорф на Берге (германски: Daasdorf am Berge) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]