Хамерштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хамерштет
Црква во Хамерштет
Црква во Хамерштет
Црква во Хамерштет
Хамерштет во рамките на Германија
Хамерштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Мелинген
Градоначалник Ерих Роб
Основни податоци
Површина 3,94 км2
Надм. височина 278 м
Население 186 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99441
Повик. бр. 036453
Местоположба на Хамерштет во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 50°57′0″N 11°27′0″E / 50.95000° СГШ; 11.45000° ИГД / 50.95000; 11.45000Координати: 50°57′0″N 11°27′0″E / 50.95000° СГШ; 11.45000° ИГД / 50.95000; 11.45000

Хамерштет (германски: Hammerstedt) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)