Илмтал-Вински Пат

Координати: 51°03′N 11°26′E / 51.050° СГШ; 11.433° ИГД / 51.050; 11.433
Од Википедија — слободната енциклопедија
Илмтал-Вински Пат
Црква во Илмтал-Вински Пат
Црква во Илмтал-Вински Пат
Црква во Илмтал-Вински Пат
Илмтал-Вински Пат во рамките на Германија
Илмтал-Вински Пат
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Основни податоци
Површина 64,84 км2
Население 6.393 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 99 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99510
Повик. бр. 036373, 03644, 036462, 036463
Портал www.vg-ilmtal-weinstrasse.de
Местоположба на Илмтал-Вински Пат во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 51°03′N 11°26′E / 51.050° СГШ; 11.433° ИГД / 51.050; 11.433

Илмтал-Вински Пат (германски: Ilmtal-Weinstraße) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. Била именувана по реката Илм, која тече низ општината. Била создадена на 31 декември 2013 со спојување на поранешните општини Либштет, Матштет, Нидерајсен, Нидеросла, Нирмсдорф, Оберајсен, Османштет, Пфифелбах и Вилерштет. Претходно, овие општини соработувале во рамките на истоимената општинска заедница, која била распуштена на 31 декември 2013. Општината Кромсдорф, која била дел од општинската заедница Илмтал-Вински Пат, не се приклучила на општината Илмтал-Вински Пат. Седиштето на општината и на поранешната општинска заедница е во Пфифелбах.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]