Капелендорф

Координати: 50°58′30″N 11°28′5″E / 50.97500° СГШ; 11.46806° ИГД / 50.97500; 11.46806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Капелендорф
Црква во Капелендорф
Црква во Капелендорф
Црква во Капелендорф
Капелендорф во рамките на Германија
Капелендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Мелинген
Градоначалник Јирген Елстерман
Основни податоци
Површина 5,36 км2
Надм. височина 245 м
Население 432 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 81 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99510
Повик. бр. 036425
Местоположба на Капелендорф во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 50°58′30″N 11°28′5″E / 50.97500° СГШ; 11.46806° ИГД / 50.97500; 11.46806

Капелендорф (германски: Kapellendorf) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)