Рамсла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рамсла
Рамсла is located in Германија
Рамсла
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Нордкрајс Вајмар
Градоначалник Томас Баше
Основни податоци
Површина 4,04 км2
Надм. височина 238 м
Население 289 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 72 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99439
Повик. бр. 036452
Портал www.vg-berlstedt.de
Координати 51°3′2″N 11°17′9″E / 51.05056° N; 11.28583° E / 51.05056; 11.28583Координати: 51°3′2″N 11°17′9″E / 51.05056° N; 11.28583° E / 51.05056; 11.28583

Рамсла (германски: Ramsla) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)