Берлштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Берлштет
Грб на Берлштет
Берлштет is located in Германија
Берлштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Нордкрајс Вајмар
Градоначалник Силвија Енгел
Основни податоци
Површина 18,94 км2
Надм. височина 228 м
Население 1.747 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 92 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99439
Повик. бр. 036452
Портал www.vg-berlstedt.de
Местоположба на Берлштет во рамките на округот Вајмар
Карта
Координати 51°3′40″N 11°14′39″E / 51.06111° N; 11.24417° E / 51.06111; 11.24417Координати: 51°3′40″N 11°14′39″E / 51.06111° N; 11.24417° E / 51.06111; 11.24417

Берлштет (германски: Berlstedt) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. На 1 декември 2007, поранешната општина Хотелштет била припоена кон Берлштет. Општината претставува административно седиште на општинската заедница Нордкрајс Вајмар.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)