Ленштет

Координати: 50°56′24″N 11°26′15″E / 50.94000° СГШ; 11.43750° ИГД / 50.94000; 11.43750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ленштет
Црква во Ленштет
Црква во Ленштет
Црква во Ленштет
Ленштет во рамките на Германија
Ленштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Мелинген
Градоначалник Габриеле Фогел
Основни податоци
Површина 6,45 км2
Надм. височина 280 м
Население 345 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99441
Повик. бр. 036453
Местоположба на Ленштет во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 50°56′24″N 11°26′15″E / 50.94000° СГШ; 11.43750° ИГД / 50.94000; 11.43750

Ленштет (германски: Lehnstedt) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)