Магдала (Германија)

Координати: 50°54′24″N 11°26′46″E / 50.90667° СГШ; 11.44611° ИГД / 50.90667; 11.44611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Магдала
Административна зграда во Магдала
Административна зграда во Магдала
Административна зграда во Магдала
Грб на Магдала
Магдала (Германија) во рамките на Германија
Магдала (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Мелинген
Градоначалник Марио Хаскарл
Основни податоци
Површина 20,53 км2
Надм. височина 271 м
Население 2.019 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 98 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99441
Повик. бр. 036454
Портал www.stadt-magdala.de
Местоположба на градот Магдала во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 50°54′24″N 11°26′46″E / 50.90667° СГШ; 11.44611° ИГД / 50.90667; 11.44611

Магдала (германски: Magdala) — град во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. Се наоѓа 10 километри западно од Јена и 12 километри југоисточно од Вајмар.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)