Ранштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ранштет
Црква во Ранштет
Црква во Ранштет
Црква во Ранштет
Ранштет во рамките на Германија
Ранштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Бад Зулца
Градоначалник Рита Крокер
Основни податоци
Површина 2,96 км2
Надм. височина 198 м
Население 173 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99518
Повик. бр. 036463
Портал www.bad-sulza.de
Местоположба на Ранштет во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 51°5′9″N 11°32′24″E / 51.08583° СГШ; 11.54000° ИГД / 51.08583; 11.54000Координати: 51°5′9″N 11°32′24″E / 51.08583° СГШ; 11.54000° ИГД / 51.08583; 11.54000

Ранштет (германски: Rannstedt) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)