Фипахеделхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фипахеделхаузен
Фипахеделхаузен is located in Германија
Фипахеделхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Нордкрајс Вајмар
Градоначалник Карл-Алберт Тројнер
Основни податоци
Површина 10,31 км2
Надм. височина 188 м
Население 555 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99439
Повик. бр. 036452
Портал www.vg-berlstedt.de
Местоположба на Фипахеделхаузен во рамките на округот Вајмар
Карта
Координати 51°4′51″N 11°12′34″E / 51.08083° N; 11.20944° E / 51.08083; 11.20944Координати: 51°4′51″N 11°12′34″E / 51.08083° N; 11.20944° E / 51.08083; 11.20944

Фипахеделхаузен (германски: Vippachedelhausen) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)