Нора (Вајмар)

Координати: 50°57′55″N 11°14′2″E / 50.96528° СГШ; 11.23389° ИГД / 50.96528; 11.23389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нора
Црква во Нора
Црква во Нора
Црква во Нора
Грб на Нора
Нора (Вајмар) во рамките на Германија
Нора (Вајмар)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Граметал
Градоначалник Андреас Шилер
Основни податоци
Површина 19,58 км2
Надм. височина 315 м
Население 1.884  (31 декември 2006)
 - Густина 96 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99428
Повик. бр. 03643
Портал www.vg-grammetal.de
Местоположба на Нора во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 50°57′55″N 11°14′2″E / 50.96528° СГШ; 11.23389° ИГД / 50.96528; 11.23389

Нора (германски: Nohra) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. На 1 декември 2007 поранешната општина Уцберг била припоена кон Нора.

Наводи[уреди | уреди извор]