Нора (Нордхаузен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нора
Место во Блајхероде
Селската црква во Нора
Селската црква во Нора
Грб на Нора
Нора (Нордхаузен) is located in Германија
Нора (Нордхаузен)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Град Блајхероде
Основни податоци
Површина 16,21 км2
Надм. височина 212 м
Население 811  (31 декември 2017)
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99735
Повик. бр. 036334
Координати 51°25′59″N 10°41′59″E / 51.43306° СГШ; 10.69972° ИГД / 51.43306; 10.69972Координати: 51°25′59″N 10°41′59″E / 51.43306° СГШ; 10.69972° ИГД / 51.43306; 10.69972

Нора (германски: Nohra) — село и поранешна општина во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Блајхероде.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Нора се наоѓа во долината на Випер. Југозападно од местото се наоѓа ридскиот масив Хајнлајте.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]