Хоенфелден

Координати: 50°52′43″N 11°9′39″E / 50.87861° СГШ; 11.16083° ИГД / 50.87861; 11.16083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хоенфелден
Црква во Хоенфелден
Црква во Хоенфелден
Црква во Хоенфелден
Хоенфелден во рамките на Германија
Хоенфелден
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Кранихфелд
Градоначалник Томас Морхе
Основни податоци
Површина 8,43 км2
Надм. височина 328 м
Население 384 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99448
Повик. бр. 036450
Портал www.hohenfelden.de
Местоположба на Хоенфелден во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 50°52′43″N 11°9′39″E / 50.87861° СГШ; 11.16083° ИГД / 50.87861; 11.16083

Хоенфелден (германски: Hohenfelden) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)