Кранихфелд (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Кранихфелд (германски: Kranichfeld) е општинска заедница во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Кранихфелд.

Општинската заедница Кранихфелд се состои од следниве општини:

  1. Хоенфелден
  2. Клетбах
  3. Кранихфелд
  4. Науендорф
  5. Ритерсдорф
  6. Тондорф

Координати: 50°51′11″N 11°12′07″E / 50.85306° N; 11.20194° E / 50.85306; 11.20194