Науендорф (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Науендорф
Поглед кон Науендорф
Поглед кон Науендорф
Поглед кон Науендорф
Науендорф (Тирингија) во рамките на Германија
Науендорф (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Кранихфелд
Градоначалник Регина Кајзер
Основни податоци
Површина 2,38 км2
Надм. височина 335 м
Население 313 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 132 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99448
Повик. бр. 036209
Портал VG Kranichfeld.de
Местоположба на Науендорф во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 50°53′40″N 11°10′49″E / 50.89444° СГШ; 11.18028° ИГД / 50.89444; 11.18028Координати: 50°53′40″N 11°10′49″E / 50.89444° СГШ; 11.18028° ИГД / 50.89444; 11.18028

Науендорф (германски: Nauendorf) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)