Етерсбург

Координати: 51°2′0″N 11°16′47″E / 51.03333° СГШ; 11.27972° ИГД / 51.03333; 11.27972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Етерсбург
Црква во Етерсбург
Црква во Етерсбург
Црква во Етерсбург
Грб на Етерсбург
Етерсбург во рамките на Германија
Етерсбург
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Нордкрајс Вајмар
Градоначалник Вернер Мичинг
Основни податоци
Површина 2,92 км2
Надм. височина 322 м
Население 685 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 235 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99439
Повик. бр. 03643
Портал www.vg-berlstedt.de
Местоположба на Етерсбург во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 51°2′0″N 11°16′47″E / 51.03333° СГШ; 11.27972° ИГД / 51.03333; 11.27972

Етерсбург (германски: Ettersburg) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)