Краутхајм (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Краутхајм
Црква во Краутхајм
Црква во Краутхајм
Црква во Краутхајм
Грб на Краутхајм
Краутхајм (Тирингија) во рамките на Германија
Краутхајм (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Нордкрајс Вајмар
Градоначалник Аксел Шнајдер
Основни податоци
Површина 10,23 км2
Надм. височина 180 м
Население 490  (31 декември 2006)
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99439
Повик. бр. 036451
Портал www.vg-berlstedt.de
Местоположба на Краутхајм во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 51°5′17″N 11°18′18″E / 51.08806° СГШ; 11.30500° ИГД / 51.08806; 11.30500Координати: 51°5′17″N 11°18′18″E / 51.08806° СГШ; 11.30500° ИГД / 51.08806; 11.30500

Краутхајм (германски: Krautheim) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]